program

FILMS

93 films in 19 categories

See as:


GRID

LIST

Yamina Zoutat
Switzerland, France
2017
87 Min.
Bernadett Tuza-Ritter
Hungary
2017
89 Min.
Laurențiu Calciu
Romania
2010
83 Min.
Manon Ott, Grégory Cohen
France
2018
72 Min.
Avi Mograbi
France, Israel
2005
100 Min.
Mari Gulbiani
Georgia, France, Germany
2018
75 Min.
Avi Mograbi
France, Israel
2016
84 Min.
Robert Greene
USA
2018
112 Min.
Francesco Patierno
Italy
2018
70 Min.
Michel Khleifi
Israel, France, Palestine, Belgium, United Kingdom
1990
100 Min.
Daniele Incalcaterra, Fausta Quattrini
Argentina, Italy, Switzerland
2017
106 min.
Bettina Henkel
Austria, Germany, Latvia, Poland, Sweden
2018
94 Min.
Marco Piccarreda, Gaia Formenti
Italy
2018
54 Min.
Christian Sonderegger
France
2017
77 min.
Carmen Torres
Colombia, Spain
2018
78 min.
Wang Bing
France, Switzerland
2018
507 Min.
Aminatou Echard
France, Kyrgyzstan
2018
84 Min.
Ruth Beckermann
Austria
1996
117 Min.
Joshua Bonnetta, J.P. Sniadecki
USA
2017
94 Min.
Markus Imhoof
Switzerland, Germany
2018
91 Min.
Ghassan Halwani
Lebanon
2018
76 Min.
Dana Bunescu, Răzvan Rădulescu
Romania
2018
Michel Khleifi
West Germany, Palestine, Netherlands, Belgium
1980
99 Min.
Anthea Kennedy, Ian Wiblin
United Kingdom
2018
83 Min.
Naziha Arebi
Libya, United Kingdom
2018
97 Min.
Ise Shinichi
Japan
2017
111 Min.
Ruth Beckermann
Austria
2001
85 Min.
Nicolas Wagnières
Switzerland
2017
78 Min.
Claudia Tosi
Italy, France
2018
84 Min.
Gustavo Vinagre
Brazil
2018
80 Min.
Mahdi Fleifel
Germany, United Kingdom, Switzerland
2018
11 Min.
Beryl Magoko
Germany, Kenya
2018
90 Min.
Caroline Capelle, Ombline Ley
France
2018
81 Min.
Guillaume Massart
France
2017
146 Min.
Ana Vîjdea
Romania, USA, Portugal
2017
30 Min.
Dieudo Hamadi
Democratic Republic of Congo, France, Switzerland, Germany, Qatar, Norway
2018
75 Min.
Yolande Zauberman
France
2018
105 Min.
Denis Gheerbrant
France
2017
106 Min.
Martina Melilli
Italy
2018
66 Min.
Cornel Mihalache, Cătălina Fernoagă
Romania
1990
14 Min.
Kristina Konrad
Germany, Uruguay
2018
237 Min.
Victor Bulat
Moldova, Romania
2019
124 Min.
Denis Parrot
France
2018
64 Min.
Vitali Manski
Latvia, Switzerland, Czech Republic
2018
102 Min.
Slavomir Popovici
Romania
1965
15 Min.
Michel Khleifi, Eyal Sivan
France, Belgium
2003
272 Min.
Stefano Savona
Italy, France
2018
128 Min.
Agustina Comedi
Argentina
2017
75 Min.
Nebojsa Slijepcevic
Croatia
2018
72 Min.
Saeed Al Batal & Ghiath Ayoub
Lebanon, Syria, France, Qatar, Germany
2018
116 Min.
John Schlesinger
United Kingdom
1961
33 Min.
Nikolaus Geyrhalter
Austria
2018
112 Min.
Mona Nicoară, Dana Bunescu
Romania
2018
89 Min.
Irene Yagüe Herrero, Alberto García Ortiz
Spain
2017
76 Min.
Claude Lanzmann
France, Austria
2013
218 Min.
Péter Forgács
Hungary, Netherlands
1997
60 Min.
Ruth Beckermann
Austria
1987
95 Min.
Marcel Ophüls
France, Switzerland, West Germany
1969
263 Min.
Sergei Loznitsa
Netherlands
2018
127 Min.
Maria Augusta Ramos
Brazil, Germany
2018
137 Min.
Ruth Beckermann
Austria
2018
93 Min.
Shuruq Harb
Palestine
2018
12 Min.
Lola Arias
Argentina, Spain, Germany
2018
82 Min.
Tim Wardle
USA, United Kingdom
2018
96 Min.
Nora Agapi
Romania
2018
73 Min.
Adina Pintilie
Romania, Germany, Czech Republic, Bulgaria, France
2018
125 Min.
Esther Niemeier
Germany
2018
30 Min.
Ana Galizia
Brazil
2017
22 Min.
Iris Zaki
United Kingdom, Israel
2018
70 Min.
Pierre Tonachella
France
2018
110 Min.
Alexandra Gulea
Germany
2018
14 Min.
Diego Governatori
France
2018
87 Min.
Avi Mograbi
France, Israel
2008
81 Min.
Tickets: Eventbook
Logistic partner: DHL
Digital Partner: Canopy
Monitoring partner: mediaTRUST
The festival was created in 2008 by the: Czech Centre Bucharest