Invitații Q&A-urilor | Sâmbătă 23 martie

Invitații Q&A-urilor | Sâmbătă 23 martie

22 martie


Ca în fiecare an, după majoritatea proiecțiilor, organizăm scurte sesiuni de Q&A cu realizatorii filmelor, sau experți pe temele abordate de documentare.


Iată cu cine vă puteți întâlni sâmbătă, 23 martie, la One World Romania 12:


ARCUB

12:30 Kinshasa Makambo

Q&A cu Theodor Ioniță, ofițer de poliție, fost membru al unei misiuni ONU în R.D.Congo, moderat de Adina Brădeanu

 

 

15:00 Mallé în exilul său * Urmat de: Dezbatere. Migranţii: experienţe, teorii, reprezentări(Competiție)


 

17:30 Un proces stalinist

 

20:30 Evropa (work-in-progress)(fragment) *

Q&A cu Dana Bunescu, Răzvan Rădulescu (regizori)

 

Cinema Elvire Popesco

11:00 Urmărindu-l pe Addai *

Q&A cu Esther Niemeier (regizoare), moderat de Vanina Vignal


11:00 Teatru de război

 

13:30 Procesul

Q&A cu Caterina Preda, profesor FSPUB, moderat de Cezara Grama, din partea LiderJust

 

17:00 Z32 *

Q&A cu Avi Mograbi (regizor), moderat de Andrei Rus

 

20:00 Hotel Iugoslavia

Dezbatere cu arhitecții Rudolf Graf, Ana Maria Zahariade și artistul Vlad Nancă, moderat de Alexandru Solomon

 

Cinemateca Eforie

14:00 Martorii lui Putin

Q&A cu jurnalistul Oleg Kozlovsky, moderat de Anton Breiner

 

17:30 Trei străini identici

Q&A cu Mona Nicoară, moderat de Laura Orlescu

 

Cinemateca Union

13:00 Chaco

Q&A cu Ioana Cenușă, Hanny Bratu din partea WWF, moderat de Laura Orlescu

 

15:30 Zori de zi

 

15:30 Valea Jiului - Notes *

Q&A cu Alexandra Gulea (regizoare), moderat de Monica Stan

 

18:00 Ruta 181: Fragmente ale unei călătorii în Palestina-Israel *

Q&A cu Michel Khleifi (regizor), moderat de Iulia Popovici


Pavilion 32 - Goethe-Institut

13:00 Pocalul. Despre fii și fiice (work-in-progress) *

Q&A cu Cătălina Tesăr (regizoare), Ciprian Cimpoi (monteur), Irina Malcea (producătoare), moderat de Alexandru Solomon

 

15:30 Șters, ascensiunea invizibilului

 

18:00 Una sau două întrebări *

Q&A cu Kristina Konrad (regizoare), moderat de Doru Toma


POINT

13:00 Libertate *

Urmat de masterclass Guillaume Massart + Alexandra Melor (monteuză), Agnčs Jahier

 

17:30 Întoarcerea la palat *

Q&A cu Yamina Zoutat (regizoare), moderat de Monica Stan

 

20:00 După revoluție *

Q&A cu Laurențiu Calciu (regizor), Olga Popescu, DeClic, moderat de Adina Brădeanu


Bilete prin: Eventbook
Partener logistic: DHL
Partener digital: Canopy
Partener de monitorizare: mediaTRUST
Festivalul a fost fondat în 2008 de: Centrul Ceh București